top of page

Je jedna vec, ktorú vám o výbere produktu ešte nikto nepovedal


Príjemný stred týždňa vám prajem

Veľa času a priestoru sa už venovalo téme „ ak chcem predávať na amazone, aký produkt si mám vybrať.“ Ak vás predstava podnikať takýmto spôsobom zaujala, tak určite ste si už prešli viacero stránok, kde sa dookola opakujú tie isté pravidlá a vy ich už viete naspamäť lepšie ako Mor ho.

Preto sa dnes nebudem vracať k základným veciam, ale ukážem vám iný nástroj, ktorý vám môže výborne poslúžiť pri rozhodovaní aký produkt si vybrať.

Priznám sa, sám som ho dlhšiu dobu nevyužíval, ale pripomenul mi ho človek, ktorému som pomáhal rozbehnúť pár mesiacov dozadu jeho predaje na amazone.

Dnes fungujeme tak, že raz za dva týždne si cez fb napíšeme ako sa darí a čo je nové. No a práve minulý týždeň mi napísal, že všetko super, jeden mesiac má tri, päť, šesť predajov denne, ale ďalší mesiac sotva jeden, dva. No a či neviem kde je pes zakopaný a prečo je to tak?

Prečo sú moje predaje raz hore a raz dole?!

Na túto otázku vám chcem dnes ukázať odpoveď.

Väčšina produktov, ak to nie sú chlieb, mlieko, maslo, cigarety, podlieha v priebehu roka väčším, alebo menším sezónnym výkyvom. V preklade to znamená, že sú mesiace kedy sa produkt kupuje viac a sú mesiace kedy sa produkt kupuje menej. Poďľa toho aké veľké výkyvy sú, tak si ich rozdeľme na makro(veľké) výkyvy a mikro(malé) výkyvy.

Makro výkyvy znamená, že produkt sa predáva naozaj len možno mesiac, dva v roku. Najlepší príklad Vianočný stromček.

Mikro výkyvy znamená, že produkt sa predáva celý rok, ale počas roka dokážeme v počte predajov zaznamenať viacero odchýlok smerom nahor aj nadol v porovnaní s priemerom. Príkladom môže byť často spomínaný „coffee mug“ kde je predpoklad, že v chladnejších mesiacoch sa bude predávať viac ako v teplých.

Ale aby to celé neostalo len v rovine myslím si, tak od teraz už budete vedieť používať nástroj, vďaka ktorému už na začiatku pri výbere produktu si dokážete pozrieť akým sezónnym výkyvom podlieha a čo je úplne super, aké množstvo ľudí ho v priebehu roka hľadá.

Tým nástrojom je Google AdWords: Keyword Planner

Mnohí ste si asi v tejto chvíli povedali „ Jééééžiš to poznám “ Otázka je, či to aj v tejto súvislosti využívate. S mojím najpredávanejším produktom mám už za sebou takmer dvojročnú históriu. Keď som priložil prehľad mesačných obratov ku grafu objemov vyhľadávania cez google, sadlo to ako šerbel na riť. V mesiacoch kde bol na googli pokles vyhľadávania kľučovej frázy, ktorá sa vzťahuje k môjmu produktu, tak aj ja som zaznamenal pokles v predaji. Naopak v mesiacoch kde bol nárast, sa to okamžite prejavilo pozitívne aj na predajoch.

Pre vás, pre ktorých je táto služba novinka, som hodil do pdfka jednoduchý návod, ako s týmto nástrojom pracovať. Môžete si ho pozrieť tu

Na čo sa ešte sústrediť

Okrem toho, že by som sa snažil vybrať produkt s čo najmenšími výkyvmi, tak určite by som zameral svoju pozornosť aj na objem vyhľadávaní. Minimum by som zvolil objem medzi 5 -10tis. hľadaní mesačne.

Ak si teraz pozriem môj najpredávanejší produkt, tak za mesiac ho priemerne cez google hľadá len 480 ľudí. A práve toto nízke číslo môže byť dôvod prečo mi stoja predaje v priemere na úrovni 4-6/deň (len pri tomto produkte) a nie napr.20-30/deň.

Z mojej strany je to dámy a páni pre dnešok všetko. Určite si tento free nástroj hoc zo zvedavosti pozrite, myslím si, že dokáže pomôcť. Existujú aj rôzne platené služby, ktoré pre vás pri výbere produktu toho urobia omnoho, omnoho viac ale na môj vkus chcú za to príliš veľa peňazí.

Pre zaujímavosť tu si viete pozrieť takúto službu, kde výnimočne cena vs.výkon je celkom OK.

Majte pekný deň, veď čo iné nám ostáva ;)

m.


Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page