top of page

"ALEBO VITAJ NA MIESTE, KDE NÁJDEŠ VŠETKO ČO TI MÔŽE V PODNIKANÍ NA AMAZONE POMOCŤ. OVLÁDNEŠ POSTUPY, KTORÉ SA ÚSPEŠNÍ SNAŽIA DRŽAŤ LEN PRE SEBA.  

Ak chceš viac predávať, alebo sa len stať prezidentom, tak pozorne čítaj...

Nechtiac mám trochu viac času, lebo s Dianou (spomínal som ju v minulom článku) sme sa nakoniec nepochopili

a amazon mi naďalej každé dva týždne vypláca postupne niekoľko tisíc dolárov po stovkách.

To ma donútilo „zavrieť na chvíľu krám“ , lebo ďalšie objednávky sa kopili a financiami z anglického amazonu som

už nestačil pokryť tovar pre oba trhy. Jediné riešenie, ktoré ma ešte napadlo, že nakoniec budem predsa len musieť

využiť službu FBA pre amazon.com.

Myslím, že to by mohlo pomôcť dostať sa k peniazom skôr a ako vraví Prima banka „ a naraz“

 

Toľko na úvod zo života amazonmoneyaca a môžeme prejsť k hlavnej téme.

Mnohí mi píšete, že ste vďaka môjmu postupu dostali svoj produkt na prvú stranu, ale aj tak sa nepredáva.

Moja osobná skúsenosť je, že potrebujete splniť tri veci, aby sa predaje rozbehli.

1. Zabezpečiť produktu min.10, ideál 15 referencií.

2. Dostať ho na čo najviac kľúčových slov na prvú stranu.

3. Mať k produktu vytvorený text, ktorý núti zákazníka aby si ho kúpil.

A práve poslednému bodu sa chcem dnes venovať. Ukážem vám doslova

mapu ako sa dostať do zákazníkovej hlavy a „prinútiť“ ho kúpiť od vás. 

V minulosti keď som sa venoval mlm, mal som pravidlo, že na obchodné stretnutie musia prísť vždy obaja partneri. Vyplynulo to z toho, ze človeku sa moja ponuka vždy páčila, bol nadšený, ale pred konečným rozhodnutím vypustil zo seba tú najhoršiu vetu „ešte sa musím poradiť s partnerom.“

V 90% prípadov ho partner/ka zrušili ako žiadosť o byt a už sa viac neukázal. Dokonca boli prípady, keď chlap buchol po stole a povedal „ to je moja vec, žena sa nemá do toho čo starať, ja jej len ukážem čo idem robiť.“ Opak bol pravdou. U partnerov nikdy neviete, kto nosí nohavice.

 

No čo sa týka nášho mozgu, dnes sa už presne vie, ktorá časť mozgu má konečné slovo a rozhoduje o tom, či si zákazník produkt kúpi, alebo nie.  Tým, kto „drží v našej hlave ruku na peňaženke“, je plazí mozog. Vývojovo ide o najstarší mozog, ktorý sa vyvinul ako prvý. Nebudem vás teraz motať definíciami a  výkladom o ďalších dvoch častiach nášho mozgu.

 

Celé umenie, ktoré potrebujete zvládnuť, aby ste dokázali napísať text, ktorý váš produkt predá je,  že k zákazníkovi musíte vedieť hovoriť "rečou jeho plazieho mozgu."

 

Úžasným príkladom je Steve Jobs. Pozrite si akýkoľvek Macworld, kde Jobs uvádzal nový produkt. Je to dokonalá ukážka toho, ako vďaka prezentácii, ktorá je zrozumiteľná pre plazí mozog publika, dokázal ľudí úplne poblázniť tak, že boli ochotní aj stanovať pred jeho obchodom, len aby si mohli kúpiť produkt medzi prvými.

 

A či už sa to niekomu páči, alebo nie, Donald Trump vyhral voľby aj vďaka tomu, že vo svojich prejavoch používal reč, ktorej rozumel predovšetkým plazí mozog jeho voličov (POZOR! Nie je to urážka). Plazí mozog voliča urobil nakoniec rozhodnutie, že z kandidátov si väčšina vybrala práve jeho.

Preto ak chcete lepšie ovládnuť umenie predávať, alebo sa len stať prezidentom, naučiť sa ovplyvňovať svoje publikum by nemuselo byť na zahodenie. Pozrime sa teraz, čo je teda ten plazí mozog zač a ako naňho.

EXISTUJE LEN 6 STIMULOV, KTORÝM PLAZÍ MOZOG ROZUMIE A NA KTORÉ REAGUJE. 

Je to neuveriteľné, ale naozaj stačí ak ich budete v komunikácii so zákazníkom používať a šanca, že si vyberie váš produkt rapídne vzrastie.

1. PLAZÍ MOZOG JE  EGOCENTRIK, ZAMERANÝ LEN A LEN NA SEBA.

Nemá trpezlivosť, nemá empatiu. Zaujíma ho len to, čo získa on. V minulosti sa staral o naše prežitie. V milisekunde rozhodol, či nám hrozí, alebo nehrozí nebezpečenstvo, či budeme bojovať, alebo utečieme. Ak by niekto pred vami škaredo spadol, váš plazí mozog to absolútne nezaujíma. Jeho úlohou je postarať sa, aby ste nespadli vy. To, že môžete k zranenému pociťovať nejakú emóciu a vďaka tomu mu pomôcť je výsledkom práce stredného mozgu a neokortexu (najmladšia časť mozgu- mozgová kôra). Svojho času bolo video, kde bol experiment, v ktorom človek nafingoval pád na konci eskalátora a kamery sledovali ako sa budú správať ľudia za ním. Niektorí „zraneného“ preskočili a išli ďalej, iní sa otočili a začali utekať v protismere pohyblivých schodov. To všetko bolo výsledkom reakcie plazieho mozgu.

 

A ako túto vlastnosť využiť pri vašom opise? Dookola hovorte len o zákazníkovi a o jeho potrebách.Príbehy o vás (ak nesúvisia s riešením zákazníkovho problému) zakázníka absolútne nezaujímajú, zaujímajú ho len riešenia jeho problému. Budem sa tomu ešte bližšie venovať.

 

Na fb mám v kontaktoch chalana, ktorý si ma pridal na základe tohto blogu a propaguje nejakú mlm firmu. Stále dookola zverejňuje statusy, ako je jeho firma najlepšia na svete, ako má miliardové obraty a ako už 7 rokov sú stále na začiatku. Samozrejme, nikto mu na to nereaguje, lebo toto nie je informácia, ktorá osloví plazí mozog. Úprimne povedané, mám hlboko vo výtrusniku koľko nejaká firma otočí peňazí za rok. Povedz mi koľko z tých peňazí budem mať ja a hneď môj plazí mozog zbystrí pozornosť a začne vrtieť chvostom.

2.PLAZÍ MOZOG REAGUJE NA KONTRAST

Plazí mozog reaguje veľmi vnímavo na zreteľné kontrasty. Napr. pred – po, riskantné – bezpečné, s –bez, rýchlo – pomaly.

Vďaka ľahko viditeľným rozdielom dokáže urobiť rýchle rozhodnutia, ktoré sú pre vás bezpečné. To je jeho hlavná úloha.

Ak neukážete plaziemu mozgu zreteľný rozdiel, dostáva sa do určitého stavu zmätku. To vedie k tomu, že sa konečné rozhodnutie odďiaľuje, alebo ho neurobí vôbec. Pre príklad z praxe nemusíme ísť ďaleko. Spomeňte si, ako ste si vyberali produkt, ktorý chcete predávať. Čím ste mali viac nápadov, tým ste boli zmätenejší. Pri predaji na amazone platí to isté. Ak plazí mozog zákazníka nenájde vo vašom texte nejaký jasný kontrast oproti konkurencii, odďiaľujete tým jeho rozhodnutie vybrať si práve váš produkt. Vyvarujte sa preto všeobecným neutrálnym frázam typu „sme jedným z...ponúkame kvalifikované riešenia, apod.“ Tento spôsob komunikácie neumožní zákazníkovi si rýchlo utriediť informácie a urobiť rozhodnutie.

 

Spomeňte si keď Jobs uvádzal na trh nový MacBook Air. Prvý kontrast, ktorý použil aby ho odčlenil od všetkých ostatných notebookov bol, že hneď v úvode prehlásil „Je to najtenší notebook na svete.“

Áno, je mi jasné, že väčšina z vás nevytvorila originálny nový produkt. Predávate len to, čo už predáva niekto iný. To vôbec nevadí, nájdite jednu výhodu a zdôrazňujte ju stále dookola.

3. PLAZÍ MOZOG POTREBUJE ZROZUMITEĽNÚ INFORMÁCIU,

    KTORÚ VIE OKAMŽITE POCHOPIŤ.

Plazí mozog nie je veľký talent na spracovanie písaného slova. Používanie dlhých súvetí a hlavne zložitých slov spôsobí, že plazí mozog vášho zákazníka sa vykašle na čítanie a lúštenie vášho textu a automaticky túto úlohu presunie na neokortex. V praxi to znamená, že zakazník prestane chcieť urobiť rozhodnutie a viac začne rozmýšľať o tom, či ho vôbec urobí.

Predvčerom som to zažil na vlastnej koži. Chcel som od štátu získať jeden príspevok. V hlave som mal predstavu ako to urobím a ako mi to pomôže. Našiel som si na nete oficiálnu stránku a začal som si čítať podmienky pre získanie príspevku. Vypadlo na mňa množstvo právnických fráz, z ktorých som mal problém pochopiť kedy mám vlastne na príspevok právo a plne som si uvedomoval, že čím viac sa snažím text pochopiť, tým viac uvažujem, či mi to stojí za to. Je mi jasné, že štát nemá záujem rozdávať peniaze len tak. Z tohto pohľadu funguje ich text výborne. Záujemcu odradí.

Ale ak chcete svojím textom predávať, musí byť váš text zrozumiteľný pre plazí mozog hneď na prvý krát. Zabudnite na slovné spojenia ako “flexibilné, komplexné riešenia, integrovaný prístup a pod.“ Pre plazí mozog sú to nepochopiteľné výrazy, ktoré nespracuje aj keby sa na hlavu postavil. Rozmýšľajte o svojej prezentácii ako Donald Trump. Všetci jeho podporovatelia, kritici alebo „nezávislí“ analytici sa pri jeho odpovediach zhodli na jednom. Boli zrozumiteľné, jednoduché a priamočiare. Plazí mozog voliča si vedel v sekunde urobiť jasný obraz toho, čo mu chce povedať.

A znovu ako príklad uvediem aj Jobsa. Jeho úspech bol ukrytý aj v tom, že zložité, technické veci dokázal vysvetliť jednoducho a pochopiteľne pre plazí mozog publika. Vo veľkej miere mu v tom pomáhalo šikovné narábanie s metaforami. Ak chcel opísať nový mikroprocesor, tak nehovoril o mikroprocesore (dodnes si to neviem presne predstaviť), ale hovoril o mozgu počítača (a to už si vie predstaviť aj ten najväčší technický antitalent). Keď chcel vysvetliť rýchlosť nových procesorov v MacBook Pro a iMacu, tak vás nezavalil technickými parametrami, ale povedal „tieto stroje sú ako vietor.“Hneď si viete rýchlosť predstaviť a možno až máte pocit, že ten vietor cítite aj vo vlasoch.

4. PLAZÍ MOZOG  REAGUJE NA ZAČIATKY A KONCE

 

Všetko čo je medzitým väčšinou prehliada. Vychádza to z jeho hlavnej funkcie: „Zabezpečiť nám prežitie.“ Pri stretnutí s niečím novým je plazí mozog najviac v strehu na začiatku. Potrebuje rýchlo vyhodnotiť situáciu, či hrozí, alebo nehrozí nejaké nebezpečenstvo. Ak nový podnet vyhodnotí ako bezpečný, alebo nezaujímavý prechádza do stavu úsporného režimu.

Šetrí energiu a nevenuje novému podnetu ďalej pozornosť. Ako sme si povedali vyššie, akonáhle prídete o pozornosť plazieho mozgu, rapídne sa znižuje šanca, že si zákazník vyberie váš produkt. Preto je dôležité venovať hlavnú pozornosť tvrobe nadpisu pre váš produkt. Je to to prvé čo uvidí a na základe čoho sa rozhodne, či bude chcieť vedieť viac.

Ideálnym príkladom sú titulky bulvárnych novín.

5. PLAZÍ MOZOG REAGUJE NA VIZUÁLNE STIMULY

Je to preto, lebo z nášho oka je napojený očný nerv priamo na plazí mozog. Vzruch z očného nervu sa dostane do mozgu takmer 40X rýchlejšie než zo sluchového nervu. To čo vidíme sa s krátkym časovým posunom presunie z plazieho mozgu do čelových lalokov mozgovej kôry kde sa podnet spracuje. Táto, možno pre vás nič nehovoriaca veta sa v praxi prejavuje celkom zábavným spôsobom.

Hlavnú úlohu zohráva práve spomínaný časový posun. Stalo sa vám niekedy, že ste bežali cez les a zrazu ste z ničoho nič vyskočili a stuhlo vám celé telo? Na chodníku ste si totiž zrazu všimli konár, o ktorom si váš plazí mozog myslel, že je to had. Preto prišla tá reakcia. Až o cca 500 milisekúnd neskôr, keď sa táto informácia dostala do vašej mozgovej kôry, ju vaše centrum zraku vyhodnotilo správne a vy ste si vydýchli, že to bol len konár.

 

A ako funguje ovplyvňovanie plazieho mozgu cez vizuálny podnet v predaji?

Opäť sa vrátim k Jobsovej prezentácii MacBook Air. Prvý stimul pre plazí mozog dal v momente keď vytvoril kontrast „Je to najtenší notebook na svete.“ Za tým nasledoval ďalší, vizuálny podnet, ktorým svoje slová potvrdil. Nový MacBook Air vytiahol z listovej obálky.

​6. NA ZÁVER STIMUL Č.1: EMÓCIE

Aj keď som hneď v úvode povedal, že plazí mozog je egocentrik, ktorému chýba akákoľvek empatia, tak napriek tomu jeho najsilnejším stimulom sú emócie. Predstavte si klasickú vyučovaciu hodinu. Učiteľ otočený k vám chrbtom píše a čosi hovorí do tabule. Chce vám odovzdať nejakú informáciu. Bunky vašej mozgovej kôry vyzerajú pri jeho snahe ako tí hrdinovia z filmu „Útek zo Sibíri.“ Keď sa z posledných síl, len zotrvačnosťou vliekli cez púšť. Netrebalo veľa a úplne by umreli od vyčerpania. A tak ako ich nakoniec zachránil tečúci potok, tak pre vaše mozgové bunky by bolo živou vodou, ak by učiteľ podfarbil učivo emóciami. Stačí príbeh, vtip, hodiť do niekoho kriedu. V momente by neuróny vo vašom mozgu začali pracovať na plné obrátky a vytvárali by omnoho pevnejšie spojenia. Navonok by sa to prejavilo tým, že by ste si z učiva pamätali viac a hlavne by to v hlave ostalo dlhšie.

Rovnako to funguje aj pri predaji. Je nevyhnutnosť spojiť svoj produkt s nejakou emóciou. Len tak dosiahnete aby si vás zákazník pamätal.Spomeňte si na známy test vo večnom súboji medzi Pepsi a Coca Colou. Opýtaní mali určiť ktorá z neoznačených vzoriek im viac chutí. Väčšina si zvolila Pepsi. Napriek tomu Coca-Cola predáva viac. Dôvodom je to, že všetky reklamy cielene smeruje na emócie zákazníka. Vždy je to buď o spoločných rodinných chvíľach, alebo o Vianociach, alebo o zázračnom svete v obyčajnom automate, kde kým dostanete plechovku coly, tak vám ju vybozkáva 100 škriatkov, alebo víl,alebo čo to bolo. Každopádne to vo vás vyvolá emócie a vy si z regála v obchode vyberiete radšej colu, aj keď podľa väčšiny chutí horšie ako pepsi.

Ak ste sa dočítali až sem, tak vám blahoželám. Dnes to bolo trochu dlhšie, ale ak nad tým porozmýšľate a začnete si všímať ako veci fungujú v praxi, tak uvidíte, že je to úplná pecka.

Dobrá správa je, že toto je len začiatok. Nabudúce pre vás pripravím článok, kde vám ukážem presnú metodiku ako týchto 6 stimulov zamiešať do konkrétneho predajného textu, ktorý už viete použiť pre svoj produkt na amazone.

 

Majte pekný deň

 

matus

July 16, 2017

Ak chcete viac predávať, alebo sa len stať prezidentom (2.časť)

Ako vyzerá ovplyvňovanie rozhodnutí zákazníkov v praxi. Pozrite si ako postupovať pri vytváraní vlastného textu pre váš produkt na amazone tak, aby si ho zákazníci chceli kúpiť. 

Please reload

bottom of page